11 szeptember, 2023

Hogyan végezzük az acélablakok karbantartását? Ügyeljen ablakaira, és kerülje a kiadásokat!

ablakok


Tartalomjegyzék


Nagyon találó kérdés, hogy hogyan végezzük az acélablakok karbantartását. A jó választ alkalmazva komoly, gyakran költséges problémák előzhetők meg.


Hogyan végezzük az acélablakok karbantartását Acélablakok vásárlásának az egyik oka többnyire tartósságuk, ami azonban nem azt jelenti, hogy teljesen megfeledkezhetünk a karbantartásukról. Bár az ablak látszólag nem igényel különösebb ápolást, ez nem teljesen igaz. Érdemes rendszeresen elvégezni az egyszerű, de elmaradhatatlan műveleteket. Mit kell tenni, és mikor kell ezzel foglalkozni? Olvasson róla!



Miért kell az acélablakokat karbantartani?

Milyen veszélyekkel jár, ha elhanyagoljuk ablakainkat?

Azzal kell kezdeni, hogy egyáltalán miért kell az acélablakokat karbantartani. Nem lehet őket egyszerűen csak úgy hagyni? Természetesen lehet, de ez nagyon konkrét problémákat fog okozni, mégpedig:

  • nem fog jól szigetelni az ablak;
  • nehézkes lesz az ablakcsukás és ablaknyitás;
  • az ablak korábban elhasználódik.

A fenti tényezők közvetlenül befolyásolják a használati komfortot és – főleg télen – a költségeket. Ha elhanyagoljuk az ablakok karbantartását, olyan kellemetlenségek érhetnek bennünket, mint:

  • magasabb fűtésszámlák télen;
  • hűvösebb szobák;
  • vízszivárgás az ablaknál esőben;
  • ablakcserére lesz szükség (nagyon drága!).

Ha csak egy kis erőfeszítés kérdése, hogy elkerülhetőek legyenek a fenti veszélyek, nem érdemes vállalni a kockázatot. Annál is inkább, mert az ablakok karbantartásának az egyik eleme az ablakmosás, komolyabb munkákra pedig – már amennyiben lehet őket így nevezni – nagyon ritkán van szükség.



Ablak felépítése – mire ügyeljünk?

Egy tipikus modern acélablak felépítése olyan, mint bármilyen hasonló PVC, alumínium vagy fa ablak felépítése – nem különösebben bonyolult. Legalábbis első pillantásra. A mai nyílászárókban alkalmazott technológiák gyakran izgalmasak, de most nem fogunk beszélni róluk.

Fontos, hogy megkülönböztessük az ablak három kulcsfontosságú elemét, amelyek lényegesek az ablak karbantartása szempontjából:

  • ablakprofilok;
  • tömítések;
  • vasalatok és kilincsek.

Fa ablakok karbantartásával kapcsolatosan a profilok jelentik a fő feladatot. Acél nyílászárók esetén csekély a profilok karbantartásának a jelentősége, mert olyan tartós anyagból készülnek, hogy az általános mosáson túl nem igényelnek speciális karbantartást – erről rövidesen szó lesz.



A tömítések minden ablakban egyformák, vagy legalábbis hasonlóak. Modern ablakokban alapvetően két tömítésfajta van – hagyományos és szintetikus. Egy tipikus ablakhasználó számára az ablak használata során ennek nem lesz nagy jelentősége. Ettől függetlenül ügyelnünk kell a tömítésekre.

Épp annyira érdemes ügyelni az ablakok mozgását – nyitását és zárását – befolyásoló elemekre, azaz a vasalatokra és kilincsekre.



Ablakmosás – biztosan jól csinálja?

Ablakmosás gyakorisága

Hadd nyugtassuk meg – valószínűleg nem csinálja rosszul! Az ablakmosás viszonylag egyszerű feladat, legfeljebb az üvegen lerakódott szennyeződésekkel lehet gondunk. Szerencsére ezek az ablak műszaki állapotát nem befolyásolják, így ezzel a kérdéssel most nem foglalkozunk. Az fontosabb, milyen gyakran mosunk ablakot.

A legjobb esetben vannak olyanok, akik házaikba környezetbarát fa ablakokat választottak, mert a fa természetes antisztatikusságának köszönhetően sokkal kevesebb por tapad meg rajta. Előfordul, hogy valaki csak évente egyszer mos ablakot, csak az üveget mossa le időnként, és ez bőven elég is számára.

Más ablaktípusok tulajdonosai rosszabb, de egyáltalán nem rossz helyzetben vannak. Ha feltesszük, hogy az ablakra semmi olyan szilárd részecske – levél vagy sár – nem került rá, amit azonnal el kellene távolítani, az ablakmosás gyakorisága alapvetően a lakók igényeitől függ. Ha a nem csak az üvegfelületek lemosásából álló ablakmosást csak évente egyszer végzik el, az ablakok karbantartásakor, ez nem ront az ablakok műszaki állapotán.


Az ablakmosás legjobb módja

Sokféle módszer létezik az üvegfelületek hatékony és könnyű lemosására. A piacon kapható különféle szerek és eszközök segítségünkre lesznek e nem túl népszerű feladatban. Többnyire a szennyeződésekkel való küzdelemre fókuszálnak. Mint már említettük, ez nem befolyásolja az ablakok tartósságát.

Az ablak többi részének a mosása során különösen ügyelni kell a következő két elemre:

  • profilok;
  • tömítések.

Az ablakok acélprofiljai könnyen moshatók. Meleg vízzel és kímélő tisztítószerrel kell őket mosni. Az acélablakok formája jelentősen megkönnyíti ezt a feladatot.

Az acélablak tipikus designja is a segítségünkre van. Néhány más ablaknál, például a népszerű designer texturált alumíniumablakok esetében kicsit nehezebb lehet a mosás, de nehéznek nem mondható.



Tömítések tekintetében csak egy dologra kell ügyelni: a tisztítószerre – ne ártson nekik. A következő jellemzőkkel rendelkező folyadékra van szükség:

  • kímélő, hogy ne sérüljenek a tömítések;
  • zsíros szennyeződések feloldására alkalmas;
  • olcsó, mert nem indokolt a ráfizetés.

Előfordul, hogy az ablakgyártók ajánlanak tömítéseikhez vagy ablakaikhoz tisztítószereket. Ez nem szükséges, de biztosan megkönnyíti a jó megoldás kiválasztását. A legáltalánosabb mosogatószer megfelel.



Az ablakok megfelelő karbantartása

Milyen gyakran végezzük az acélablakok karbantartását?

Acélablakok karbantartását bőven elég évente egyszer elvégezni. Fontos, hogy már az első év után el kell végezni új ablakokon – nem szabad megvárni a garanciaidőszak végét. A garancia nem mentesít a birtokolt tárgy ápolásának a kötelezettsége alól. Nem fog enyhítő körülménynek minősülni akkor sem, amikor a garanciaidő letelte után az ablakok nem lesznek olyan jó állapotban, mint amilyenben lehetnének.

Két jó időpont van ablakok karbantartására:

  • tavasz;
  • ősz.

Mindkét opciónak megvannak a támogatói és az ellenzői. Az a legfontosabb, hogy a hőmérséklet karbantartás során mérsékelt legyen, az időjárás pedig lehetőleg napos. Erre azért van szükség, hogy ne hűljön ki a ház, és ne lepjen meg minket az eső. Egyes vegyszerek alkalmazása nem megengedett szélsőséges hőmérsékleteken – ez nem meglepő.



A tavaszi időpont mellett az szól, hogy télen, amikor különösen fontos, hogy jól szigeteljenek, általában feltűnik az ablakok összes hibája. A lehető leggyorsabban lehet reagálni. Ilyenkor amúgy is foglalkozunk az ablakkal, mert át kell állítani nyári üzemmódra. Arról, hogy mik is ezek az üzemmódok valójában, és hogyan lehet őket beállítani, a blogunkon olvashat.

Akik azt mérlegelik, hogy elvégezzék-e az ablakok karbantartását a tél beállta előtt, a lehető legjobban fel akarják készíteni az ablakokat a leghidegebb hónapokra. Helyesen állapítják meg, hogy tavasztól télig elég idő van arra, hogy valami rossz történjen az ablakokkal, főként a vasalatokkal. Ezért a karbantartás optimális időpontja egy kora őszi időpont, annál is inkább, mert kényelmesen elvégezhető az ablakok téli üzemmódra állításakor.


Ablaktömítések kenése és cseréje

Az ablakszigeteléssel kapcsolatos problémákat többnyire a nem jó állapotban lévő tömítések okozzák. Előfordul sajnos, hogy pl. mechanikai sérülések miatt nagyon rossz állapotban vannak. Ilyen esetekben tömítéscserére lehet szükség. Ezt inkább ne tervezzük önállóan elvégezni, ez inkább szakember feladata, bár egy ügyes ezermester elboldogul vele.

Maga a tömítések karbantartása időigényes lehet, de biztosan nem nehéz. Három lépésből áll:

  • a tömítések lemosása langyos vízzel és tisztítószerrel;
  • alapos tisztítás a nehezen hozzáférhető zugokban;
  • konzerválószer felvitele.

A feladat megkönnyítésére érdemes puha törlőruhát használni, illetve a nehezen hozzáférhető helyek elérésére tisztítópálcikák használatát ajánljuk. Ezután a konzerválószer is felvihető velük. Természetesen nem ugyanazokkal a pálcikákkal.

Mivel végezzük az acélablakok tömítéseinek a konzerválását? Kifejezetten erre a célra megalkotott szerek széles skálájából választhatunk. Kaphatóak hipermarketekben, építőipari áruházakban, vagy például autóvegyszereket árusító üzletekben.

Egyes ajánlások kényelmes applikátorok megvételére késztethetnek. Ne feledje azonban, hogy a tömítések védelmére alkalmazandó szereket közvetlenül a tömítésekre kell felvinni, és nem távolról kell rájuk szórni. Úgy kevésbé lenne eredményes, az a kis időmegtakarítás pedig egyáltalán nem ér ennyit.

Sikeresen alkalmazhatók általánosan elérhető szerek is – például szilikonolaj vagy kozmetikai vazelin. Felvitelük eredménye nagyon gyorsan látható, mert a munka befejezése után néhány perccel a tömítések sokkal rugalmasabbak és puhább tapintásúak lesznek.


A vasalatok megfelelő ápolása

A „hogyan végezzük az acélablakok karbantartását” kérdésre válaszolva nem feledkezhetünk meg a vasalatokról. Ápolásuk épp ennyire intuitív, egyszerű feladat.

Vasalatok minden ablakban vannak, nem csak acél ablakokban. Feladatuk az ablak megfelelő mozgásának a biztosítása és az ablak megfelelő beállítása. Ezek a kérdések közvetlenül kapcsolódnak egymáshoz.

Mint minden fém mozgóelemet, az ablakvasalatokat is rendszeresen kell kenni. Ezt évente egyszer elegendő elvégezni, de nem érdemes halogatni a műveletet. A nem megfelelően kent vasalatok elkopnak, ami komoly károsodásokhoz vezethet – és nem a legkellemesebb helyzet, amikor nem akar becsukódni az ablak, és nincs mit tenni. Főleg télen vagy esős időben.

A vasalatok karbantartása végezhető hagyományos motor kenőanyaggal vagy műszaki vazelinnel. Speciális kenőanyagok is kaphatók vasalatokhoz, kényelmes applikátorokkal, amelyekkel minden rész hozzáférhető – bár applikátor nélkül se nehéz hozzáférni az egész vasalathoz.



Ablakok beállítása

Mit jelent az ablakok beállítása?

Az utolsó kérdés, amelyre szeretnénk felhívni a figyelmet acélablakok karbantartása során, az a megfelelő beállítás. Elméletileg egyáltalán nem kell ezzel foglalkozni – leszámítva az ablak nyáriról téli módba és visszaálítását.

A gyakorlatban azonban előfordulhat, hogy az ablakot be kell állítani. Időnként ajánlott az ablak ellenőrzése néhány hónappal a beépítése után, amikor már a végleges helyén ül. Előfordulhat, hogy ekkor egy kicsit elmozdul. Tehát az ablak beállításának lehetséges időpontjai:

  • néhány hónappal a felhelyezése után;
  • ha azt észleljük, hogy nem szigetel az ablak;
  • ha azt észleljük, hogy nem egyenletesen van beállítva.

Néha akár szabad szemmel is észrevehetjük, hogy be kell állítani az ablakot – ha az ablakszárny a kerethez képest úgy csukódik be, hogy a tömítések a profil szegélyén vannak.

Természetesen igénybe lehet venni profi szerelőcsapat segítségét. Az ilyen szolgáltatás díja nem megfizethetetlen, de általában önállóan is elvégezhetjük a beállítást. Fontos, hogy ne ijedjünk meg olyan kifejezésektől, mint például excentrikus csavar. A többi már csak formaság lesz. Meg kell találni a zsanéroknál az ilyen excentrikus csavarokat, és meg kell húzni őket. Így az ablak helyzete és a vasalatok profilra illeszkedése módosul.

Ha jól állítottuk be az ablakot, akkor:

  • az ablakok jobban szigetelnek, és jobban megtartják a hőmérsékletet;
  • könnyebb az ablak kezelése;
  • megszűnik a vasalatok sérülésének a további veszélye.

Összefoglalva az acélablakok karbantartásának a témáját elmondható, hogy ez nem nehéz, se nem túl időigényes feladat, bár évente egy délutánt a tömítések és a vasalatok alapos ápolására kell szánni.

Néhány egyszerű és olcsó kezelés eredményeként ablakaink mozgása könnyed lesz, jól fognak szigetelni és segítenek az ablakok megfelelő műszaki állapotának a megőrzésében.

Megosztás

Nézzen be ide is


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle