11 szeptember, 2023
ablakok
Ablakok vásárlásakor elvárjuk, hogy az ablakok védelmet nyújtsanak külső tényezőkkel – elsősorban a hőmérséklettel és a zajokkal – szemben. Az egész épület hangszigetelése több tényezőtől, például a nyílászáróktól függ. Mitől függ az ablakok hangszigetelése? Hogyan válasszuk ki őket úgy, hogy „halk” belső terünk legyen és biztosítsuk nappali és éjjeli nyugalmunkat?
Főként városi lakosok számára jelent nagy problémát a zaj – egy forgalmas utca zaja, a vonatok vagy villamosok zaja megterhelő, sőt akár ártalmas is lehet. Hasonlóképpen, ha egy iskola mellett, gyár mellett vagy nagyméretű kereskedelmi vagy sportlétesítmény mellett lakunk, a kintről folyamatosan érkező zajok megzavarhatják nyugalmunkat, ronthatják koncentrációnkat, zavaróak lehetnek pihenésünkben vagy alvásunkban.
Nem mindig van lehetőségünk a zajforrástól a legelőnyösebb távolságban lakni. A városi létnek pedig velejárója a zaj. Annyit tehetünk, hogy gondoskodunk hangszigetelésről – például a nyílászárók révén.
Számos tényező befolyásolja az ablakok hangszigetelését. Gondolhatunk elsősorban az üvegezésre, amely százalékosan az ablak legnagyobb felületét teszi ki. Van azonban néhány út, ahol a zaj átjuthat. A következőknek van jelentőségük:
Üvegek tekintetében a legjobb hatást többrétegű, nagy és egyenletes rétegvastagságú üvegezéssel érjük el. Az akusztikus komfortérzet tehát a hangszigetelt üveg aszimmetrikus vastagságú üvegegységének a beépítésével, illetve speciális akusztikus fóliával laminált üvegen alapuló üvegezés beépítésével növelhető.
Ezekkel a megoldásokkal különféle módokon módosíthatók a hanghullámok. A legmagasabb zajtompítási értékek elérése érdekében érdemes ilyen jellemzőkkel bíró üvegcsomagokat választani.
Érdemes ügyelni a vasalatokra – a jó minőségű vasalatok jobban zárnak, ezáltal az ablak hangszigetelését is javítják. Fontos, hogy becsukás után a szárny megfelelően illeszkedjen a nyílászáróra.
A külső zajok tompítása szempontjából az sem előnyös, ha sok a szellőző. Minél nagyobb az ablakfelület, alapvetően annál rosszabb a hangszigetelése.
Ahhoz, hogy élvezni tudjuk a csendet bent, a jól megválasztott termékeken kívül a nyílászárók szakszerű beépítése is szükséges. Az ablaknak jól kell zárnia, merevnek és stabilnak kell lennie. Ha billeg vagy rezeg, akkor továbbítja a zajt, ezért a beépítés kivitelezése is tekinthető az ablak hangszigetelését befolyásoló tényezőnek.
Egyszerűen fogalmazva az ablak vagy ajtó hangszigetelése azt jelenti, hogy a nyílászáró csukott állapotában képes korlátozni a hang vagy rezgés átjutását kívülről és belülről egyaránt. Minél jobb a szigetelés, annál nagyobb csendet tesz lehetővé az ablak és az ajtó az épületben. A hangszigetelést az Rw mutató (C, Ctr) határozza meg, értéke decibelben (dB) van megadva.
Az Európai Unióban érvényes szabványok (EN 14351-1) szerint a gyártók által megadott hangszigetelést Rw értékkel, a (mindig negatív értékű) C és Ctr mutatók általi korrigálással kell megadni:
Fontosak az RA1 és RA2 jelölések is az ún. ablak hangszigetelési értékelési mutatók tekintetében, az alábbi számítást alkalmazzuk rájuk:
Például:
A lakók esztétikai igényeinek megfelelően kiválasztott ablakok, amelyek az épület homlokzatához is megfelelőek, 38 dB (-1, -4) Rw értékkel rendelkezik. Ez azonban nem a valós hangtompítási szintje az ablaknak. Ahhoz, hogy a valós szintet megkapjuk, korrigálni kell az Rw paramétert a C és Ctr együtthatók értékével.
Mit jelentenek a kapott eredmények a gyakorlatban? Ha az épület közepes és magasfrekvenciájú hangforrás közelében van, akkor az adott ablak 37 dB értékkel csökkenti a kívülről jövő zaj szintjét. Ha alacsony és közepes frekvenciájú hangforrás közelében van, akkor az ablak hangszigetelési értéke 34 dB-re csökken.
Elegendő ez a szigetelés akusztikai komfortérzet biztosításához a lakásban vagy házban? Ez attól függ, milyen kint a zajszint, illetve az épület belsejében elvárt zajszinttől függ. Utca, vasútvonal vagy repülőtér közelében a zajszint akár 60-80 dB is lehet. A PN-B-02151-3:2015-10 „Épületakusztika – Épületek zajvédelme” lengyel építőipari szabvány szerint a lakóépületekben mért zajszintnek nem szabad meghaladnia a 40 dB értéket nappal, és a 30 dB értéket éjszaka.
Például:
Tegyük fel, hogy az épület, amelyikben ablakot szeretnénk cserélni, egy forgalmas utca közelében található, ahol napközben 60 dB a zajszint. Az általunk választott ablakok hangszigetelési mutatója 34 dB. Ebben az esetben a két érték közötti különbség 36 dB. Ha meg akarjuk tudni, hogy az adott ablakok megóvnak-e minket ettől a zajtól, csak ki kell vonni 60 dB-ből 34 dB-t, ez 26 dB. A vizsgált ablakok tehát csak nappal biztosítanak megfelelő hangszigetelést.
Érdemes megemlíteni, hogyan viszonyulnak az eredmények a fülünk általi tényleges zajfelvételhez. Ha 1 dB értékkel csökkentjük a zajszintet a szobában, az gyakorlatilag nem érzékelhető, 3 dB-es zajcsökkentést pedig alig érzékelünk. Csak mintegy 5 dB-től érzünk egyértelmű különbséget, 10 dB-es zajszintcsökkenésnél pedig úgy érezzük, felére csökkent a zajszint.
Összefoglalva tehát az ablakok hangszigetelése nagy mértékben függ az üvegezéstől, de függ az ablak megfelelő illeszkedésétől, a megfelelő beépítéstől és még például a szellőzőktől is. Az, hogy otthon komfortosan érezzük-e magunkat és csendes-e a szobánk, összefügg azzal is, milyen típusú hang jön be kintről, milyen zajszinttel, az épület belsejébe.
Ezért mielőtt ablakot választunk, érdemes felmérnünk a zajszintet a környéken, ahol lakunk vagy tervezünk lakni. Pontosabb számításokban és az ablakok végső kiválasztásában érdemes ablakok értékesítésével és beépítésével foglalkozó tervezők és szakértők szaktudására és tapasztalatára hagyatkozni.
Infóvonal: +48 539 014 152 A hívás díját a szolgáltató árlistája határozza meg.
Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067
Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski
Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle